WYDARZENIA W BIBLIOTECE


     W lutym 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o zbudowaniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Tak rozpoczęła się historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę, którą przypominamy dzieje naszej dzielnicy.

Dziękujemy Fundacji Promocji Nowej Huty za możliwość wykorzystania pięknych zdjęć z kalendarzy „Kocham Nową Hutę”. Osobną część wystawy stanowią zdjęcia z kalendarza „Fantastyczna Nowa Huta”. W projekcie połączono świat rzeczywisty z fantastycznym, do nowohuckich zdjęć dołączyli superbohaterowie i postaci z bajek i dobranocek. Efekt jest wspaniały! Kalendarz udostępnia jego wydawca: Fundacja Faktor Kultura, autorem zdjęć jest Henryk Hermanowicz, a grafikiem, który poddał zdjęcia autorskiej aranżacji - Kamil Herchel. Główną część naszej wystawy stanowi ekspozycja albumów, przewodników i innych książek omawiających siedemdziesięcioletnią  historię Nowej Huty. Nie zapomnieliśmy także o najdawniejszym dziedzictwie terenów,  na których znalazło się to pierwsze socjalistyczne miasto w powojennej Polsce. Kopiec Wandy, klasztor Cystersów w Mogile, liczne dworki i pałace to ważne miejsca na mapie Nowej Huty.
      Zapraszamy wszystkich do biblioteki na wystawę.

 

 

 

 

"Jesteśmy świadkami niezwykłego zjawiska: z jednej strony biblioteka gości u siebie Internet, co widać w czytelniach, z drugiej - Internet jest gospodarzem biblioteki. W sieci znajdują się ogromne ilości informacji, całe archiwa historii łacińskiej".

Umberto Eco

„Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu… Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.”

 

"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".

Jan Paweł II