WYDARZENIA W BIBLIOTECE


  
W marcu biblioteka szkolna przygotowała wystawę serii książek fantasy.  Powieść fantasy to odmiana literatury fantastycznej w której świat przedstawiony z jednej strony nosi znamiona realistyczne z drugiej natomiast znacząco różni się od rzeczywistości.

 Charakterystyczne cechy tego gatunku to występowanie postaci baśniowych i mitycznych, motyw wędrówki lub poszukiwania skarbu, posługiwanie się magią przez bohaterów. Fabuła tych powieści obfitująca w niezwykłe wydarzenia i zwroty akcji najczęściej dotyczy uniwersalnych problemów walki dobra ze złem. Za  prekursora gatunku fantasy uważany jest John Ronald Tolkien, autor cyklu „Władca pierścieni” i książki ”Hobbit”. Innymi popularnymi wśród czytelników książkami tego nurtu są np. „Pieśń lodu i ognia” George’a R. Martina czy też książki Ursuli K. Le Guin (cykl „Ziemiomorze” z „Czarnoksiężnikiem z Archipelagu”). W literaturze polskiej do fantasy zaliczamy prozę Andrzeja Sapkowskiego („Saga o Wiedźminie”), książki Jarosława Grzędowicza („Pan Lodowego Ogrodu”) i Andrzeja Pilipiuka ( „Oko Jelenia”). Najbardziej znaną  powieścią fantasy  w literaturze dla dzieci i młodzieży  są „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. W ostatnich latach szczególną popularnością wśród młodszych i trochę starszych czytelników cieszą się książki o Harrym Potterze, autorstwa  J.K. Rowling. Wszystkie te i wiele innych pozycji znalazły się na naszej wystawie.

 

 

 

 

"Jesteśmy świadkami niezwykłego zjawiska: z jednej strony biblioteka gości u siebie Internet, co widać w czytelniach, z drugiej - Internet jest gospodarzem biblioteki. W sieci znajdują się ogromne ilości informacji, całe archiwa historii łacińskiej".

Umberto Eco

„Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu… Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.”

 

"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".

Jan Paweł II