O SZKOLE

Czy ktokolwiek zastanawiał się jak można opisać trasę do XVI LO, komuś kto Krakowa nie zna? Może wzorem XIX wiecznego autora tak (wykorzystując bliskie sąsiedztwo osiedla Willowego i Mogiły):

Wioska Mogiła leży na wschód Krakowa w odległości przeszło milowej w okolicy płaskiej w dolinie Wisły. Wyborny gościniec prowadzi do niej od rogatki Mogilskiej, przebywa most na rzecze Białusze, mija karczmę obok drogi zwaną "na zbójeckiem", a okrążywszy jednę z nowych fortyfikacyj polnych, mając na prawo nizko położone błonia a w głębi widok na Podgórze karpackie i Tatry, dojeżdża się w pół godziny do wsi klasztornej Czyżyny. Odtąd gościniec biegnie prosto i doprowadza do wsi naszej, o której mowa, widocznej już zdala szczytami kościołów, z pośród zagajenia występujących. To droga jezdna. Kto lubi wycieczki piesze, temu radzimy, minąwszy most wspomniany na Białusze, skierować się na prawo i już to polną drogą, już ścieżkami wśród łąk kwiecistych dążyć do wioski Czyżyn, zamykającej horyzont, a przeszedłszy w poprzek ulicę wioski poprzez opłotki wsiowe, znaleźć się na łąkach tym razem już do Mogiły należących.

(cytat za: Wieś Mogiła przy Krakowie, jej klasztor cysterski - kościółek farny i kopiec Wandy, W. Łuszczkiewicz, z serii Biblioteka Krakowska Nr 10, 1899 r.)

Dzisiaj wystarczy tramwaj lub autobus, odpowiednia aplikacja w telefonie lub rower  i w kilka minut jesteśmy w budynku na osiedlu Willowym 1. Od  1 września 2013 roku jest to nowa siedziba Szesnastki. Nie zwyczajny jest to gmach. To tutaj od 1951 roku działało pierwsze kino Nowej Huty - Stal, a i towarzystwo mamy zacne, bowiem najbliższa przestrzeń została wpisana decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  do rejestru zabytków jako „reprezentatywny przykład urbanistyki socrealizmu w Polsce”.
W tym historycznym miejscu, 22 października 2016 roku świętowaliśmy jubileusz. Już 45 lat kolejne pokolenia absolwentów odchodzą w dorosłość ze świadectwem Szesnastki w ręce. Odchodzą i wracają by świętować z nami kolejne rocznice. Nowy adres nie zniechęcił gości, którzy licznie przybyli na uroczystości. Zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty, Rady Dzielnicy, emerytowani profesorowie i pracownicy szkoły oraz nasi niezawodni uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Główne uroczystości miały miejsce w Opactwie Cystersów w Mogile i w siedzibie szkoły. W godzinach wieczornych chętni spotkali się na tradycyjnym balu absolwentów w Hotelu Centrum. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejny jubileusz... za kilka lat.

Krystyna Król