ARCHIWUM

6 listopada w ramach realizowanego projektu "Bliżej siebie - historia i kultura dwóch narodów", nad którym patronat objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytut Polski w Tel Avivie i Instytut Yad Vashem w Jerozolimie grupa 170 uczniów i 10 nauczycieli ze szkoły w Herzlija w Izraelu wspólnie z naszymi uczniami uczestniczyła w zajęciach warsztatowych na terenie "Szesnastki". Projekt został zrealizowany dzięki dotacji z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uzyskanej przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute

Szybko zostały przełamane pierwsze lody w czasie zabaw integracyjnych i rozmów o dzieciństwie czy swojej młodości. Dyskutowano nie tylko o kulturze i zwyczajach swojego kraju, ale również podjęto trudne tematy dokonując wspólnej interpretacji wiersza Czesława Miłosza, Campo di Fioro.


Jednak ostatecznie wszelkie niejasności zostały wyjaśnione poprzez uniwersalny język jakim okazał się taniec. Sala gimnastyczna i korytarze szkolne stały się na ten moment wielkim parkietem tanecznym, na którym królowały tańce polskie i izraelskie, w których uczestniczyło jednocześnie blisko 300 uczniów z obu szkół.


Po ich zakończeniu wszyscy wspólnie udali się na zwiedzanie Krakowa spacerując i rozmawiając po uliczkach Starego Miasta, kończąc swój spacer w gościnnych murach Muzeum Galicji, które wspierało nas w tym projekcie. Uczniowie oglądnęli przygotowany przez swoich rówieśników z Białegostoku spektakl w języku angielskim i udali się do synagogi Tempel, udostępnionej specjalnie na ten wieczór dla naszej grupy,  gdzie nastąpiło podsumowanie całego spotkania. Wspólny śpiew pieśni Alleluja zakończył ten niepowtarzalny dla obu grup dzień, które zdecydowały o rozszerzeniu rozpoczętego projektu i kontynuacji spotkań młodzieży. 


Zdjęcia ze spotkania znajdą się wkrótce w galerii