ARCHIWUM

Trzymaliśmy kciuki za naszych kolegów i ... udało się: dotarli do finału konkursu debat oksfordzkich dla licealistów i zdobyli drugie miejsce!

alt

Konkurs został zorganizowany przez Klub Jagielloński w ramach Festiwalu Republikańskiego Serenissima Respublica.Mieliśmy okazję kibicować naszym kolegom: Michałowi Gajdoszowi, Kacprowi Kulpa i Danielowi Żurkowi, którzy zmierzyli się z tezami dotyczącymi historii Pierwszej Rzeczpospolitej.

 Debaty oksfordzkie dotyczące historii I Rzeczpospolitejodbywały się w Domu Poloni na ulicy Grodzkiej. 28.05.2009 r. o godzinie 9.00 rozpoczęła sie pierwsza debata na temat "Czy wolna elekcja była główną przyczyną upadku RP?" Druga debata przybrała nieoczekiwany dla wszystkich przebieg. Okazało się, ze 1 LO z Bochni przygotowało się do zupełnie innego tematu. Chcieli oni oddać zwycięstwo bez próby walki "naszym" przedstawicielom. Jednakże chłopcy uznali, ze byłoby to niehonorowe. Postanowili w ciągu 15 min przygotować się do innego, nowego tematu: "Czy współcześni Polacy mogą być dumni z dziedzictwa historycznego I RP?", dając tym samym szansę przeciwnikom. Po przedstawieniu wszystkich argumentów debata znacznie się ożywiła. Padło wiele pytań do przedstawicieli naszego liceum, jednak oni do samego końca nie poddawali się i elokwentnie na nie odpowiadali. Dzięki swojej wiedzy i umiejętności wybrnięcia z podbramkowej sytuacji zostali zwycięzcami.

Katarzyna Lis, Katarzyna Wijowska

klasa IIa