ARCHIWUM

 
Dnia 16.04 klasa II A zwiedziła filę Muzeum Narodowego w Krakowie na ulicy Szczepańskiej 11, gdzie zobaczyła wystawę : „Sarmatyzm : Sen o Potędze” oraz ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Uczniowie zobaczyli broń i zbroje, jakich używała ówczesna szlachta, przyjrzeli się bliżej, a nawet przymierzyli tradycyjne stroje szlacheckie  oraz dowiedzieli się czegoś więcej na temat zwyczajów i historii Sarmatów . Natomiast na  drugiej wystawie przedstawiona została uczniom cała historia twórczości Stanisława Wyspiańskiego –  malarza , reżysera teatralnego, witrażysty, pisarza i nie tylko – swoistego „Polskiego Leonarda Da Vinci”. Można było zobaczyć na niej wiele jego wybitnych dzieł, takich jak krzesła Żeleńskich, witraże znajdujące się w kościele Franciszkanów, projekty Domu Lekarskiego czy autoportrety i obrazy,  a także część pomysłów artysty, która nigdy nie weszła w życie, jak na przykład pomysł przebudowy Wawelu. Uczniowie dowiedzieli się też o wielu faktach z jego życia – znanych mu osobach, które później przedstawił jako bohaterów jednego ze swoich najbardziej znaczących dzieł – „Wesela”, jego nauce, życiu rodzinnym, a także śmierci poprzedzonej długą i ciężką chorobą. Obie wystawy jak najbardziej godne są zobaczenia – każdy znajdzie na nich coś dla siebie, co z pewnością go zaciekawi i zachęci do bliższego poznania, czy to Polskiej Szlachty, czy twórczości Wyspiańskiego .
Konrad Ochniowski, II A