ARCHIWUM

W piątek 23.04.2010r. klasa Ic udała się na AGH w celu uczestnictwa w wykładzie na temat polskiego projektu Parku Narodowego w Peru. Jak dowiedzieliśmy się od głównych koordynatorów projektu, prof. dr hab. inż. Andrzeja Paulo i prof. dr hab. inż. Andrzeja Gołasia, obszar planowanego parku ma obejmować najgłębszy kanion świata Colca i Dolinę Wulkanów.
 
alt

 

 

Dolina Colca leży na wysokości 3200 - 3600m n.p.m., a po odkryciu najgłębszego kanionu świata przez Polaków, odwiedza ją rocznie ponad 100 tys. turystów. Ma długość 120 km, a jego głębokość sięga 3232m.
Wbrew pozorom wykład na tak poważny temat wcale nie musi być nudny! Usłyszeliśmy jak w ciekawy i skuteczny sposób można ugasić pragnienie. Doskonałym specjałem jest napój z kukurydzy przeżutej przez Indiankę, wyplutej, a następnie sfermentowanej. Wysłuchaliśmy opowieści o tamtejszych (dla nas nieco dziwnych) dawnych wierzeniach. Mianowicie, aby zagłodzić gniew wulkanu należało złożyć mu w ofierze małe dziecko. Co ciekawsze i zaskakujące, szczególnie "kojące" właściwości posiadały dziewczynki. Na koniec wykładu obejrzeliśmy krótki film, który wspaniale wszystko zobrazował.
Ale to nie wszystko! Udało nam się jeszcze zwiedzić Muzeum Historii AGH i Techniki prezentujące historię najstarszej w kraju uczelni technicznej oraz propagujące ochronę zabytków techniki.
 
Napisały: Sylwia Zając i Agnieszka Byczek