ARCHIWUM

 

Jak wyglądałoby Twoje życie gdybyś urodzili się 20 lat wcześniej?

Na te  i inne pytania dotyczące komunizmu mogli uzyskać odpowiedź nasi uczniowie dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM z Krakowa oraz organizacji Opona, o.p.s. z Pragi  realizującuych w naszej szkole projekt edukacyjny FUTURAMA, którego zadaniem było przekazanie wiedzy na temat komunizmu oraz tego, jak żyło się za czasów panowania reżimu totalitarnego. Podczas 3-godzinnych warsztatów uczniowie mieli okazję obejrzeć film zrealizowany przez ich rówieśników z Czech, a także wziąć udział w interaktywnej grze wprowadzającej w realia życia 20 lat temu.

 

alt

 

Program składa się z kilku części. Na początku uczniowie obejrzeli krótki dokument z serii Cudowne Lata bez Zasłony. Ich rówieśnicy prowadzili wywiady ze znanymi Czechami, którzy w momencie narodzin demokracji sami stali u progu dorosłości. Młodzi reporterzy pytają m.in. o to, jak wyglądało życie uczniów w czasach represji, a przy okazji dokonują zaskakujących odkryć. Film stanowił element wprowadzający do dyskusji na temat kontrowersyjnych momentów minionego reżimu. W tym miejscu objaśnione zostanały również podstawowe fakty z historii Bloku Wschodniego oraz jej wpływu na funkcjonowanie obecnego społeczeństwa. Kulminacyjnym punktem programu była z kolei interaktywna gra, poprzez którą uczniowie przenoszą się dwadzieścia lat w czasie i stają przed decyzjami, które być może dotyczyły kiedyś ich rodziców. Co zrobią młodzi ludzie?  Uczniowie sami odczuwali co znaczyło być dysydentem, współpracownikiem tajnego agenta, czy też uchodźcą politycznym.
 
Wspomniana gra stanowiła część projektu Symulacji Totalitarnej - interaktywnej makiety, pokazującej życie w latach 1945 - 1989. Uczniowie biorący udział w warsztatach mieli okazję dokładniej przyjrzeć się modelowi symulatora stworzonego we współpracy ze znanymi czeskimi artystami. Miniatura wykonana w odpowiedniej skali zawiera opisy informujące o życiu za Żelazną Kurtyną.