ARCHIWUM

 

W upalną środę 9 czerwca 2010 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne realizowane w ramach projektu Polscy Żydzi. Filmowa edukacja międzykulturowa. prowadzonego przez Żydowską Ogólnopolską Organizację Młodzieżową. 

alt
 
Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, ale niestety nie wszyscy chętni zdołali wziąć w nich udział. Głównym punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego „8 historii, które nie zmieniły świata: podróż do krainy dzieciństwa polskich Żydów”. Uczniowie ‘Szesnastki’ mieli okazję spotkać się i porozmawiać z młodymi ludźmi krakowskiej JCC. Prelegenci - Maria Weymayr i Patryk Pufalski – z pasją opowiadali o swojej żydowskiej tożsamości, w interesujący sposób poruszali problem stereotypowego myślenia i pokutujących wciąż gdzieniegdzie uprzedzeń na tle religijnym i narodowym. Warsztaty podobały się uczestnikom, wszyscy zgodnie uznali, że wiele się na nich nauczyli. Nawiązana właśnie współpraca z przedstawicielami JCC zapewne zaowocuje w przyszłości nowymi ciekawymi propozycjami.