ARCHIWUM

10 września pięcioosobowa grupa uczniów klasy 1b (Kamila Kontny, Anna Bukowska, Filip Konieczny, Radek Kucab i Tomek Iskra) wzięła udział w grze terenowej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Szczep V KDH „Wichry” im. hm. Stanisława Okonia ZHR.

alt

 

Gra, jeden z punktów obchodów Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, poświęcona była miejscom pamięci z okresu II wojny w Krakowie i ofiarom Gestapo, a szczególnie Henrykowi Sroce, zamęczonemu na śmierć podczas śledztwa w siedzibie Komendy Służby i Policji Bezpieczeństwa przy ul. Pomorskiej 2. Zadanie uczestników polegało na odnalezieniu i opisaniu 10 miejsc pamięci położonych w różnych, często odległych punktach miasta, między innymi: Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem, Poczty Harcerskiej przy ulicy Studenckiej i wielu innych. W każdym z tych miejsc czekało również zadanie do wykonania, z Poczty należało dostarczyć list na ulicę Garncarską, w fabryce odnaleźć i zidentyfikować dwóch pracowników oraz dostarczyć im fałszywe dokumenty (we wszystkie postaci wcielali się harcerze Szczepu V KDH „Wichry” (byli wśród nich nasi absolwenci- Piotr Radkiewicz i Kacper Kulpa).

 Dzięki udziałowi w grze poznaliśmy wiele szczególnych miejsc w Krakowie, obok których często przechodzimy obojętnie. Na zakończenie uczestnicy otrzymali od Muzeum karty wstępu na wystawę w Fabryce Schindlera przy ul. Lipowej 4.

Krystyna Król