ARCHIWUM

 
Tuż przed feriami zimowymi, w piątek 28 stycznia, w murach naszego liceum odbyło się spotkanie z okazji zbliżającego się chińskiego Nowego Roku – 3 lutego rozpoczyna się, wg kalendzrza ksieżycowego, Rok Królika. Obok społeczności „Szesnastki” współgospodarzem był Instytut Konfucjusza w Krakowie, który od października ubiegłego roku systematycznie współpracuje z liceum, m. in. prowadząc dla jego uczniów lekcje języka chińskiego. Uroczystości stanowiły podsumowanie dotychczasowych wspólnych działań podejmowanych przez nasze placówki, zapoczątkowanych nawiązaniem przez „Szesnastkę” kontaktów ze szkołą średnią z Szanghaju.
 
 Dr Joanna Wardęga, dyrektor Instytutu, wprowadziła wszystkich w noworoczne tradycje i zwyczaje Państwa Środka. Zebrani mogli podziwiać Taniec Lwa oraz pokaz sztuk walki w wykonaniu krakowskiej szkoły kung fu – YMAA, a także, wsparci przez chińskich lektorów języka, spróbować wspólnego śpiewu noworocznych piosenek. Drugą część spotkania stanowiły warsztaty prowadzone przez pracowników Instytutu, podczas których uczniowie liceum i zaproszeni goście mogli uczestniczyć w zajęciach z kaligrafii (aby następnie samodzielnie napisać swoje imię w języku chińskim), przygotować horoskop na Rok Królika, podjąć trud nauki języka w ramach pokazowej lekcji chińskiego, wziąć udział w warsztatach tańca chińskiego, czy spróbować gry w madzonga lub go, które notabene cieszyły się niespotykanym zainteresowaniem.  Dla chętnych zorganizowano także wykład na temat historii i kultury Chin oraz degustację, tradycyjnie przygotowywanych na Nowy Rok, potraw chińskich.
 
SZCZĘŚLIWEGO ROKU KRÓLIKA

: