ARCHIWUM

Dnia 24 maja 2012 r. w ramach naszej współpracy z Instytutem Konfucjusza mieliśmy okazję przygotować tradycyjne chińskie latawce, aby później, na szkolnym boisku, podziwiać je w locie.
Warsztaty poprowadził pan Lu Tiezhi, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się sztuką tworzenia latawców, bada historię tego rzemiosła oraz innych tradycji ludowych Pekinu.

Niektóre latawce wykonuje zgodnie z przekazanymi mu niegdyś przez i ludowych Pekinu. Niektóre latawce wykonuje zgodnie z przekazanymi mu niegdyś przez jego nauczycieli regułami, dla innych wymyśla nowe konstrukcje. Jest prawdziwym pasjonatem i artystą, w którego życie wpisała się historia tworzenia latawców, ożywająca z każdym wykonanym przez pana Lu Tiezhi przedmiotem. Reprezentuje on szkołę wyrobu latawców, która wywodzi się w bezpośredniej linii od ostatniego cesarskiego dostawcy latawców.

Chińska historia tworzenia latawców sięga 2400 lat wstecz. Legenda głosi, że nad pierwszym latawcem Lu Ben pracował ponad trzy lata. Na początku służyły do celów militarnych. Dopiero w czasach dynastii Song (IX-XII wiek) latawce stały się zabawkami. Dzisiaj puszczanie latawców na wiatr to jedna z ulubionych rozrywek nie tylko chińskich dzieci, ale i emerytów.