ARCHIWUM

W dniu 25 maja 2012 r. klasy I b, I c, I d, wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika, w Chorzowie. Wczesnego ranka uczniowie pod opieką nauczycieli, autokarem udali się na miejsce. Zwiedzanie zaczęło się od Obserwatorium Astronomicznego. Wszelkie ciekawostki i informacje dotyczące lunety, opowiedziała nam Pani przewodnik.

Znajduje się tam największy w Polsce refraktor (luneta soczewkowa). Przez nią można zobaczyć planety, gromady gwiazd, galaktyki. W godzinach naszego pobytu, było troszkę pochmurno, ale i tak mogliśmy zobaczyć na Słońcu „niewielką” czarną plamę (chociaż w rzeczywistości jej rozmiary znacznie przekraczają rozmiar Ziemi). Po wyjściu z obserwatorium każdy z nas miał możliwość sprawdzenia (na specjalnej wadze) jaki ma ciężar na innych planetach. Następnie czekał nas w planetarium dwugodzinny seans pt. "Wspaniały Kosmos". Wszyscy usiedli w ogromnej sali i rozpoczęliśmy „spacer po niebie”. Nad naszymi głowami ukazało się aktualne niebo nad Chorzowem, które nie zawsze wygląda tak samo… Lektor opowiadał o tym co możemy zobaczyć na nocnym niebie w różnych porach roku, a przed naszymi oczami wyświetlały się obrazy aktualnego nieba, wschodzące i zachodzące Słońce i Księżyc, gwiazdozbiory, układy gwiazd…

Klasa 1 d udała się do podziemi planetarium gdzie mieści się stacja sejsmologicznej. Tam mogli podziwiać stare wielkie gabarytowo sejsmografy Wiercherta, jak również niewielkich rozmiarów współczesny sejsmograf. Tam też Pani przewodnik krótko omówiła przyczyny powstawania fal sejsmicznych i zapoznała ich z działaniem sejsmografów oraz ze sposobami zapisów ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej. Mogli zobaczyć autentyczne sejsmogramy odległych trzęsień Ziemi, a także zapisy wstrząsów górniczych.

Ostatnim punktem programu były zajęcia w stacji klimatologicznej, która prowadzi regularne pomiary i obserwacje pogody. Oprócz pomieszczeń stanowiących pracownie, w których między innymi odbywają się tam regularne lekcje dla młodzieży szkolnej, stacja posiada standardowo wyposażony ogródek meteorologiczny.

Około godziny 17.00 szczęśliwie wróciliśmy do Krakowa i rozeszliśmy się do domów. Tę wycieczkę będziemy długo i dobrze wspominać.

Paulina Bała i Arleta Grzebyk, klasa I c