ARCHIWUM

Realizacja projektu O TYM NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ - WSPOMNIENIA KOBIET, KTÓRE PRZESZŁY PRZEZ PIEKŁO RAVENSBRUCK.

1. Pierwszym krokiem projektu była lekcja wg scenariusza zaproponowanego przez IPN Temat: BYŁ CZAS, KIEDY BYŁAM TYLKO NUMEREM - PRZEŻYCIA KOBIET, WIĘŹNIAREK OBOZU W RAVENSBRUCK. Po lekcji uczniowie dobierali sie w 2-4 osobowe grupy i wspólnie pisali list do wybranej bohaterki, której losy poznawali podczas lekcji.

2. Dzięki współpracy z krakowskim IPN warsztaty dla naszej grupy  odbyły sie u nas w szkole. Prowadził je dr Dariusz Gorajczyk. Temat warsztatów: JAK PRZYGOTOWAĆ SIE DO SPOTKANIA ZE ŚWIADKIEM HISTORII I UTRWALIĆ TO SPOTKANIE W POSTACI NOTACJI.

3. Spotkanie z więźniarką, panią Zofia Rosiek odbyło sie 29 marca. Całość spotkania była filmowana - jeden film, kręcony był przez uczennicę "z ręki" - chodziło nam o wszystkich uczestników spotkania, drugi materiał powstał w sposób profesjonalny z zachowaniem zasad jakie obowiązują przy zapisie spotkań ze świadkami historii (jednolite tło, brak odgłosów z zewnątrz, kamera skupiona wyłącznie na rozmówcy).

4. Film został zmontowany i opatrzony napisami oraz muzyką przez dwie osoby, spośród uczestniczących w wywiadzie, Annę Nowak z klasy 1 a i Agnieszkę Tekielę z klasy 2 a.

5. Efekty naszej wspólnej pracy zostały zaprezentowane publicznie 14 czerwca 2012 roku w Warszawie, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Na finałowe spotkanie należało przygotować pięciominutowy fragment wywiadu, dodać napisy, podkład muzyczny. Na omówienie całości nasza drużyna, w składzie Anna Nowak i Agnieszka Tekiela, miała tylko 2 minuty. Publiczność stanowiły przede wszystkim bohaterki naszych filmów, kobiety, które przeszły przez piekło Ravensbruck, przedstawiciele IPN oraz inne szkolne drużyny z całej Polski.

Krystyna Król