ARCHIWUM

FINALISTKI KONKURSU "HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW POSKICH" ZJADŁY TRUSKAWKI W PAŁACU PREZYDENCKIM.

Miło nam poinformować, iż finalistkami dziesiątej, jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkurs wiedzy HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW POSKICH, organizowanego przez Fundację Szalom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, zostały dwie uczennice naszego liceum. Aleksandra Cerazy z klasy III a i Dominika Zych z II c uczestniczyły w warszawskich - centralnych eliminacjach olimpiady. Ich sukces jest znaczący, bowiem patronat naukowy nad przebiegiem konkursu objęły: Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedra Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczennice "Szesnastki" napisały bardzo ciekawe i oryginalne prace. Ola Cerazy stworzyła monografię żydowskiego Nowego Korczyna, dotarła do unikalnych dokumentów i materiałów historycznych, przeprowadziła rozmowy ze świadkami historii. Jej opracowanie ma pionierski charakter, bowiem jak dotąd nikt nie pokusił się o opisanie dziejów życia i zagłady społeczności żydowskiej w tej nadwiślańskiej miejscowości.

Dominika Zych poswięciła swoją pracę Heni Wollerównej, dziewczynce, która przeszła przez krakowskie getto i obóz w Płaszowie. Żydowska nastolatka przeżyła Holokaust i po wojnie opisała swoje przeżycia w formia relacji w języku polskim. Rękopis jej wspomnień znajduje się dziś w ŻiH w Warszawie. Niestety, poza tym świadectwem brak jest jednak jakichkolwiek materiałów odnoszących się tak do przedwojennego, jak i powojennego życia Heni.   Wszyscy mamy jednak nadzieję, że w przyszłosci uda się nam zrekonstruować pełną biografię krakowskiej dziewczynki.

Pobyt w Warszawie wiązał się z trudnym egzaminem z historii i kultury polskich Żydów. Nie brakowało jednak przyjemnych akcentów. Spacerowaliśmy po Warszawie, próbowaliśmy stołecznej kawy, ale też przyglądaliśmy się przechodzącej nieopodal Paradzie Równości. Opiekun dwuosobowej drużyny - Grzegorz Siwor - oprowadzał swoje podopieczne po Synagodze Nożyków, klasztorze na Bielanach i Muzeum Powstania Warszawskiego. Niewątpliwie najważniejszym akcentem warszawskiej wyprawy okazały się truskawki podane uczestnikom konkursu w Pałacu Prezydenckim. Zwiedzanie rezydencji głowy państwa było dla młodzieży nielada atrakcją, a przyznać trzeba, że podane w reprezentacyjnych salach wiosenne owoce smakowały wybornie.

Grzegorz Siwor

Zapraszamy na stronę "SHALOM".