ARCHIWUM

Dnia 13 marca 2012 r., kolejny raz uczniowie XVI LO mieli okazję przyjrzeć się z bliska specyfice policyjnej służby. Wszystko to w ramach programu autorskiego realizowanego przez Policję na terenie naszej szkoły.

Tym razem wybraliśmy się do Ośrodka Szkoleniowego Oddziałów Prewencji Policji w Krakowie. Na miejscu obserwowaliśmy ćwiczenia, jakim poddają się służący w OPP policjanci. Są to oddziały policji, wykorzystywane do zabezpieczania imprez masowych, oraz przywracania porządku publicznego w czasie zamieszek i manifestacji. Najczęściej jednak policjantów OPP mamy okazję spotkać podczas pilnowania porządku, w trakcie rozgrywania imprez sportowych, głównie na stadionach piłkarskich.

Między innymi pod takim kątem, w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, przygotowywali się do swojej służby policjanci uczestniczący w ćwiczeniach, których byliśmy obserwatorami. Na samym początku zaprezentowano nam najnowsze umundurowanie bojowe OPP. Jak trafnie określili to nasi uczniowie, prezentujący się w pełnym umundurowaniu policjanci wyglądali prawie jak filmowy "RoboCop".

Ubrani byli na czarno w specjalne kamizelki, pozostałe części swojego ciała zakrywały specjalne ochraniacze, na głowach mieli hełmy z przyłbicami, a w rękach tarcze, oraz pałki policyjne. Sam widok budził respekt. Po prezentacji umundurowania i uzbrojenia z uwagą przyglądaliśmy się ćwiczeniom poszczególnych plutonów i oddziałów. W pokazie, który obserwowaliśmy, ćwiczące oddziały zademonstrowały nam różne formacje bojowe i taktyczne, a także sposoby ochrony mienia i zabezpieczenia osób w trakcie „tłumienia” zamieszek, burd, awantur, do których niestety często dochodzi podczas różnego typu imprez masowych.

Na zakończenie dziękując za efektowny pokaz, mocno zmęczeni policjanci, otrzymali gromkie oklaski od "podglądających" ich poczynania uczniów XVI LO. Najodważniejsze i zauroczone sprawnością ćwiczących, dziewczęta z naszego liceum poprosiły o wspólną fotografię z policjantami, którzy to z wielką ochotą przystali na tą propozycję. Była to dla nas bardzo interesująca "lekcja", choć nieodbywająca się w klasie. Mieliśmy okazję obserwować specyfikę jednej z najtrudniejszych, najcięższych i najbardziej niewdzięcznych służb, jaką muszą pełnić pracujący w tych strukturach policjanci.

Dziękując za tą "lekcję" nie możemy się już doczekać kolejnych tego typu wycieczek.

Dariusz Tylek
 
Zapraszamy do fotogalerii.