ARCHIWUM

Dnia 15 marca 2012 r. klasa I d wraz z panią prof. Małgorzatą Borońską-Dąbroś uczestniczyła w prelekcji polskiego podróżnika, organizatora i uczestnika wielu wyczynowo-badawczych wypraw kajakowych, m. in. Canoandes 1979 po rzekach Ameryk oraz spływu kanionem rzeki Colka. Laureata zespołowej nagrody Super Kolos 2000 - Pana Piotra Chmielińskiego.


Prelekcja miała miejsce w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W zorganizowaniu spotkania pomogły nam Panie: Joanna Chmielińska, Małgorzata Musiał oraz Anna Semerda.


Oto krótka relacja:

Kiedy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy gorąco powitani przez pana Piotra Chmielińskiego. Przywitał się z nami i rozmawiał tak, jakbyśmy znali się od dawna, choć zobaczyliśmy się po raz pierwszy. Jego swoboda wywarła na nas duże wrażenie. Na początku Pan Piotr uchylił nam rąbka tajemnicy o swoim pochodzeniu i rodzinie.

Następnie zaczął snuć opowieść o przygotowaniach do wyprawy, o przepłynięciu po raz pierwszy w historii od źródła aż do ujścia (ok. 7 tys. km) - największej rzeki Świata - Amazonki (osiągnięcie odnotowano w Księdze Rekordów Guinessa). Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy (filmy z podróży) jak bardzo trudne, a wręcz heroiczne są zmagania człowieka z naturą. Przepłynięcie kajakiem całej Amazonki to nie lada wyczyn.

Poczucie humoru Pana Piotra sprawiło, że ta prelekcja była fascynującą wyprawą, która dzięki opowieści stała nam się bliższa. Na koniec spotkania nasza klasa - każdy z osobna został obdarowany przez Pana Piotra Chmielińskiego książką wraz z dedykacją, autorstwa Joe Kane pt. "Z nurtem Amazonki". Na koniec spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie oraz umówiliśmy się na wspólny spływ kajakowy! Termin wyprawy został ustalony na czerwiec tego roku. Oglądnij sam nasz dowód. Czekamy z niecierpliwością.

To spotkanie było dla nas wielkim przeżyciem. Poznaliśmy wcześniej nieznane nam, odkrycia naszego Rodaka. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że to Piotr Chmieliński - Polak, jako pierwszy dokonał takich wielkich czynów.  Mocno trzymamy kciuki za spełnienie kolejnych marzeń!

Ewelina Semerda, klasa 1 d

Zapraszamy do fotogalerii:

Fotogaleria 1 / Fotogaleria 2