ARCHIWUM

W 1943 roku w katyńskim lesie odkryto masowe groby polskich oficerów. Przez wiele lat o tej zbrodni nie wolno było mówić. Dzisiaj (17.04.2012 r.), w 72. rocznicę mordu na polskiej elicie, uczniowie "Szesnastki" spotkali się, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli walcząc o niepodległą ojczyznę, tak jak porucznik Adolf Elgiet, któremu poświęcona jest tablica pamiątkowa oraz "Dąb pamięci" rosnący przed budynkiem szkoły.

72. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
 
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
 
I woła o sprawiedliwość
I prawdę po świecie niesie -
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
 
Fragment z poezji Feliksa Konarskiego pt. „Katyń”
 
Dnia 17 kwietnia 2012 r. uczczono pamięć tysięcy pomordowanych jeńców - oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali uwięzieni i bestialsko zabici z rozkazu Stalina, Mołotowa i Beri w katyńskim lesie wiosną 1940 roku.

Klaudia, Kacper, Norbert, Paulina, Igor, Sabina, Tomek, Maciek, Zuza i Iwona a także Wojtek i Ania przygotowali bardzo interesujące przedstawienie w oparciu o teksty literackie fragmenty poezji i listów z pamiętników rodzin katyńskich. Całość uświetniła scenografia, ujmująca muzyka i teksty Jacka Kaczmarckiego, Lecha Makowieckiego i Edmunda Fettinga.

Cisza na widowni i załzawione oczy wielu osób oraz gromkie oklaski na zakończenie były podziękowaniem dla Wykonawców oraz ich Opiekunek Pań K. Strug-Urbanek i M. Kosydarskiej.

Karolina Kucharska, klasa III aDnia 5 marca 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Kalininie NKWD zamordowało na rozkaz Stalina 15 tysięcy polskich oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych. Rozstrzeliwano ich strzałem w tył głowy. Kolejno jednego po drugim… Dnia 17 kwietnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie, a mianowicie ZBRODNIE KATYŃSKĄ.

Bardzo ważne jest, aby pamięć nie znikła, dlatego uczniowie I, II i III klasy pod opieką Pań Profesor Marzeny Kosydarskiej i Krzysztofy Strug- Urbanek przygotowali krótką, lecz bogatą w treść i przekaz akademię. Słowa Pana Dyrektora oraz recytowane po kolei przez młodzież wiersze, listy czy też notatki z tamtego okresu przybliżyły nas do jeszcze głębszego przeżywania wydarzeń z tamtego czasu. Piosenka Jacka Kaczmarskiego - "Modlitwa" wprowadziła nas odbiorców w nostalgiczny i refleksyjny nastrój. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało to wszystko oczami niewinnych Polaków. Podczas uroczystości panowała absolutna cisza i skupienie, słuchać było jedynie muzykę i występujących uczniów.

Gdy rozbrzmiała piosenka - "Ostatni List" na niejednej twarzy pojawił się smutek, a w oku łza. Uczniowie odczytali również nazwiska niektórych ofiar poległych w Katyniu. Na koniec reprezentanci z II klasy złożyli kwiaty w miejsce, które symbolizowało mogiłę. Przygaszone światła, zapalone znicze, sceneria… to wszystko pomogło nam w tę 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oddać hołd ofiarom zbrodni oraz tym, którzy ocalili o niej pamięć.

Aleksandra Lis, klasa III b