ARCHIWUM

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki młodzież „Szesnastki” udała się w klimatyczną podróż. Wyprawa rozpoczęła się od epoki lodowcowej i prowadziła przez teraźniejszość do przyszłości. Uczniowie przypomnieli sobie, co dzieje się z promieniowaniem, gdy przechodzi przez atmosferę, co to jest i skąd się bierze efekt cieplarniany. Objaśnienia poparte były doświadczeniem przygotowanym przez Kasię i Krzyśka z klasy 2 d. Później młodzież zastanawiała się czy nadmiar gazów działa negatywnie na klimat.

Wykonała matematyczne obliczenia emisji CO2 w g/km przejechanej drogi w warunkach przeciętnych, różnymi markami samochodów. Rozważała ile dóbr można wytworzyć emitując jeden kilogram CO2. Oszacowała swój ślad klimatyczny, który wyemitowała w czasie Festiwalu Nauki. Informacje poprzeplatane były fragmentami filmu „Niewygodna prawda”. Po części pierwszej, klasowe drużyny zmierzyły się z testem. Najlepsza okazała się reprezentacja klasy 2 c w składzie: Arleta, Anita, Aleksandra, Karolina.

W dalszej części podróży uczestnicy przenieśli się w przyszłość. Mogli oni zaobserwować skutki zmian klimatycznych, odpowiedzieć na pytanie dlaczego rok 2005 nazwano rokiem huraganów, czy też, jaki obszar Polski zostanie zalany przez wodę.

Podróż zakończył film o dziewczynce, która na pięć minut zatrzymała świat. Film, który ukazał zaangażowanie młodych w ochronę środowiska. Całość zakończył konkurs plastyczny pod hasłem: „Co Ty możesz zrobić, by zahamować zmiany klimatu?” Młodzież wykazała się dużą inwencją twórczą a najbardziej wartościową pracę przygotowali przedstawiciele klasy 3 d w składzie: Ania, Małgosia, Marta, Mateusz.

Zwycięskim drużynom gratulujemy, pozostałym dziękujemy za zaangażowanie.