ARCHIWUM

Miło nam poinformować, że nasz montaż zrealizowany na podstawie wywiadu ze świadkiem historii został wyróżniony podczas konferencji podsumowującej projekt edukacyjny „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück” w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Do realizacji montażu przygotowywaliśmy się cały rok. Najpierw pogłębialiśmy wiedzę na temat losów więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej oraz zaznajomiliśmy się z techniką dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej. Po lekcji „Był czas, kiedy byłam tylko numerem” pisaliśmy list do anonimowej więźniarki. Uczestniczyliśmy w warsztatach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, podczas których przygotowywaliśmy się do spotkania ze świadkiem historii. Następnie zrealizowaliśmy notację i nagranie tego spotkania z Panią Wandą Półtawską. Na podstawie wywiadu powstał montaż zaopatrzony w napisy i muzykę. Można go obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=AJPbZcRLWtM.

20 czerwca mogliśmy zaprezentować w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie efekt naszej pracy oraz spotkać się z Paniami, byłymi więźniarkami obozu w Ravensbrück. Nigdy nie występowaliśmy przed tak dużą widownią, więc stres był ogromny. Nasza prezentacja spotkała się jednak z ciepłym przyjęciem i otrzymaliśmy brawa.

Uczniowie klasy 1 b: Magdalena Firka, Daria Ślusarczyk, Izabella Twardosz, Marek Kamiński-Kozieł, Rafał Płatek, Grzegorz Pierzchała.