ARCHIWUM

W dniu 9 października grupa uczniów XVI LO spotkała się z Emanuelem Elbingerem, jednym z naocznych świadków holokaustu. Spotkanie miało miejsce w Muzeum Galicja i przybrało charakter wzruszającej i zarazem wstrząsającej  opowieści fragmentów  życia bohatera.

Narrator podzielił się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami z lat dzieciństwa, wieku dorastania i dorosłości. We wszystkich tych okresach swojego życia nasz bohater stykał się namacalnie z przejawami antysemityzmu, nietolerancją, brakiem zrozumienia, ludzką pogardą i nienawiścią. Cała opowieść była realistycznym obrazem tamtych wydarzeń z kart historii, opowiedzianych przez pryzmat doświadczeń jednostki. To była opowieść przepełniona cierpieniem człowieka naznaczonego przez los, człowieka, który praktycznie całe swoje młode życie zmagał się z przeciwnościami, z nienawiścią rasową i religijną, z ludzkimi słabościami, lękami. Przeżył piekło, jeszcze będąc na ziemi.

Emanuel Elbinger  zachował godność ludzką, nie ma w nim nienawiści wobec dawnych oprawców. Opowiedział nam swoją gorzką historię, by przypomnieć, do czego może doprowadzić niepohamowana ludzka nienawiść i brak tolerancji dla drugiego człowieka, dla jego odmienności, czy to społeczno-kulturowej, czy religijnej.

Cała opowieść wzbogacona była kolekcją prywatnych zdjęć naszego gościa oraz osobistym wykonaniem „hymnu partyzantów żydowskich”.