ARCHIWUM

Kolejny już raz uczniowie klasy II b – policyjno-wojskowej, w ramach zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy policji, udali się na wycieczkę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, aby z bliska poznawać specyfikę służby w różnych formacjach policji.

Tym razem dzięki uprzejmości Dowódcy SPAP, byliśmy gośćmi Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Jednostka ta przeznaczona jest do walki z terroryzmem, zatrzymywania i obezwładniania szczególnie niebezpiecznych przestępców, zabezpieczania oraz neutralizacji ładunków wybuchowych, ochrony VIP. W skład SPAP-u wchodzi kilkudziesięciu policjantów o różnorodnych specjalnościach. Krakowski pododdział SPAP uważany jest za jedną z najlepszych w kraju tego typu formacji.

Wśród funkcjonariuszy SPAP-u znajdują się pirotechnicy, płetwonurkowie, specjaliści od wspinaczki górskiej, strzelcy wyborowi, instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego oraz taktyki i techniki antyterrorystycznej. Krakowski SPAP współpracuje z innymi jednostkami antyterrorystycznymi z kraju i zagranicy, uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach z różnych dziedzin niezbędnych do profesjonalnego wywiązywania się z powierzonych zadań.

W trakcie wizyty w krakowskim pododdziale antyterrorystycznym mieliśmy okazję zobaczyć jak na co dzień przygotowują się do ewentualnych akcji policjanci służący w tej formacji, ciężko trenując na siłowni, ćwicząc samoobronę oraz techniki walki wręcz. Zademonstrowano nam specjalistyczny sprzęt pirotechniczny, w tym robota wraz z całym wozem sterującym, który to służy do zabezpieczania różnorodnych podejrzanych ładunków o charakterze wybuchowym. Pokazano nam, a także szczegółowo opisano, poszczególne rodzaje uzbrojeniem którym posługują się w swojej służbie policjanci SPAP-u. Na zakończenie mieliśmy okazję obejrzeć film ukazujący różnorodność działań jakimi wykonując swoją pracę, zajmują się oddziały antyterrorystyczne. Film ten pokazał  także wszechstronność oraz doskonałe fizyczne i specjalistyczne przygotowania policjantów SPAP.

Być może w przyszłości niektórzy z nas trafią do służby w tego typu oddziałach.

Zapraszamy do fotogalerii.