12 listopada klasa 3 a zaprosiła kolegów i koleżanki na program z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Nie była to zwykłą akademia, lecz multimedialna lekcja historii.

Każdy z uczniów klasy 3a otrzymał wcześniej zadanie, miał przygotować informacje i materiały źródłowe na jeden z czterech tematów związanych z walką o niepodległość.
  • Niewola – 123 lata życia Polaków pod zaborami.
  • Walka zbrojna  o wolność – powstanie kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe.
  • Wielcy Polacy – sylwetki osób, które odegrały szczególną rolę podczas zaborów.
  • Budowanie niepodległości – postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego; walka o granice Polski.
Wszystkie zagadnienia przedstawione zostały w malarstwie, literaturze, w opiniach historyków a nawet karykaturze. W ten sposób powstał subiektywny obraz walki o niepodległość i granice państwa polskiego przedstawiony przez samych uczniów.