ARCHIWUM

W dniach 2-6 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Ravensbrűck – obok Fürstenberg – małym, niemieckim miasteczku, w którym mieści się dawny obóz koncentracyjny dla kobiet. Nasza wycieczka związana była z ogólnopolskim projektem, organizowanym przez instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć…” podczas którego mieliśmy okazję spotkać się i  porozmawiać z kobietami które przeżyły pobyt w tym obozie.

Obóz koncentracyjny Ravensbrűck powstał w 1939 roku i funkcjonował do 1945 roku, gdy wyzwoliła go Armia Czerwona. Obóz gromadził tysiące więźniarek, które były zmuszane do niewolniczej pracy w pobliskich halach produkcyjnych lub zastały poddane doświadczeniom pseudomedycznym. Fürstenberg – ciche, małe miasteczko, położone nad malowniczym jeziorem. Obecnie miejsce wypoczynku wielu Niemców. Miasteczko wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Kiedy patrzy się na brzeg jeziora, trudno uwierzyć, że po drugiej jego stronie, widocznej dla nas, stworzono ludziom tam przebywającym piekło na ziemi. A wody jeziora skrywają okrutną tajemnicę, niemy krzyk tysięcy ludzi, których prochy wrzucano na wody jeziora.

Nasza grupa pod opieką pani mgr Agaty Stankiewicz na terenie obozu spędziła dwa dni, podczas których braliśmy udział w uroczystościach związanych z obchodami 69. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego  Ravensbrűck. Wizytę w Miejscu Pamięci Ravensbrück rozpoczęliśmy od wspólnej mszy w miejscu wstrząsającym – bunkrze, dawnym więzieniu obozowym. Następnie dokonaliśmy pokazu naszej prezentacji w międzynarodowym gronie. Następnie wraz z więźniarkami uczciliśmy pamięć zamordowanych kobiet wrzucając kwiaty do jeziora, do którego wsypywane był prochy. Cała ta uroczystość wyglądała bardzo znamiennie i niosła za sobą niezwykły podniosły charakter. Po obiedzie udaliśmy się z byłymi więźniarkami na spacer po obozie, który dla nas niewątpliwie był najbardziej interesującą częścią programu, ponieważ choć w niewielki stopniu mogliśmy sobie wyobrazić jak wyglądało tam życie. Mimo że obóz w dużej części nie został zachowany, to cały czas mogliśmy zobaczyć ślady po barakach mieszkalnych, wejść do budynku, gdzie więźniarki pracowały, a także wejść do krematorium. Podczas spaceru  Panie więźniarki opowiadały historie i wszystko co zapamiętały z pobytu w Ravensbrűck, ich opowieści jeszcze bardziej działały na wyobraźnię i unaoczniały nam jak straszne było tam życie. Następnego dnia odbyły się właściwe uroczystości związane z obchodami 69. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrűck, w których brali udział przedstawiciele z Europy a także z Izraela. Po przemówieniach m.in. dyrektora miejsca pamięci Ravensbrűck, burmistrza miasta Fűrstenberg i zaprezentowaniu modlitwy obozowej przez p. Krystynę Zając wszyscy udali się uczcić pamięć poległych zapalając znicze i składając kwiaty pod pamiątkową tablicą. Po południu spacerowaliśmy po terenie obozu, gdzie zwiedziliśmy dom komendanta obozu i muzeum obozowe z nowoczesną wystawą dotyczącą historii obozu i różnych aspektów życia więźniarek. Kolejnym ciekawym elementem naszego wyjazdu było spotkanie z więźniarkami, które jeszcze raz podzieliły się z nami swoimi wspomnieniami, przeżyciami i emocjami, dodatkowo mogliśmy zadawać swoje własne pytania i mówić o swoich przemyśleniach. Całe spotkanie było bardzo fascynujące i interesujące oraz przebiegło w miłej atmosferze. Rano, następnego dnia ostatni raz przejechaliśmy przez miasteczko Fűrstenberg i bogatsi o nową wiedze i nabyte znajomości wróciliśmy do Polski.

Podsumowując, myślę że wyjazd był ciekawy, dał dużo do myślenia i przybliżył nam czasy II wojny światowej, a szczególnie temat obozów koncentracyjnych. Projekt uświadomił mi, że o takich sprawach nie można zapomnieć i należy przekazywać te wiadomości dalszym pokoleniom by historia nie zatoczyła koła i te straszne chwile nigdy się nie powtórzyły.

Kamil Gałka, klasa II b