ARCHIWUM

Młodzież XVI LO w dniu 17 września brała udział w obchodach 75. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Społeczność szkolną uczniów i nauczycieli reprezentował dumnie Poczet Sztandarowy szkoły.

Dnia 17 września 2014 r. (środa) o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Była to uroczystość patriotyczno-religijna organizowana pod Honorowym Patronatem Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego, przez Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu i Związek Piłsudczyków Oddział Małopolski.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w intencji wszystkich ofiar komunizmu i w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kaplicy Cmentarza Rakowickiego. Następnie główna uroczystość patriotyczna odbyła się przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu. Były to m. in. modlitwa za poległych wystąpienia gości hołd ofiarom w pieśni i słowie składane przez władze miasta Krakowa i innych gości Apel Pamięci Salwa Honorowa złożenie kwiatów przy Symbolicznej Mogile.

Uroczystość zakończyła Orkiestra Wojska Polskiego Pieśnią Reprezentacyjną. Była to żywa lekcja historii, w której brała udział nie tylko młodzież szkół krakowskich, ale także całej małopolski. Myślę, że spotkanie z przedstawicielami tamtych wydarzeń, było dla wszystkich bardzo wartościową i ważna lekcja patriotyzmu. Wszak jak powiedział jeden z uczestników uroczystości „wolność nie jest dana nam raz na zawsze i trzeba o nią dbać” a to już rola młodego pokolenia, które musi pamiętać i znać swoją historię, bo to oni teraz są za nią odpowiedzialni.