ARCHIWUM

W dniach 17-20 kwietnia 2015 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Ravensbrűck – obok Fürstenberg – małego, niemieckiego miasteczka, w którym mieści się dawny obóz koncentracyjny dla kobiet.

Nasza wycieczka związana była z ogólnopolskim projektem, organizowanym przez instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć…” podczas którego mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z kobietami które przeżyły pobyt w tym obozie. Nasza grupa pod opieką Pani mgr Agaty Stankiewicz na terenie obozu spędziła dwa dni, podczas których braliśmy udział w uroczystościach związanych z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrűck.

Wyjazd był ciekawy, dał dużo do myślenia i przybliżył nam szczególnie temat obozów koncentracyjnych. Projekt uświadomił nam, że o takich sprawach nie można zapomnieć i należy przekazywać te wiadomości dalszym pokoleniom, by historia nie zatoczyła koła i straszne chwile nigdy się nie powtórzyły.