ARCHIWUM

Koło Teatralne naszej szkoły, skupiające uczniów wrażliwych na słowo, z pasją i chęcią realizacji swoich marzeń na scenie, przedstawiło efekt swej tegorocznej działalności, spektakl „Mieszczanin szlachcicem”. Jest to inscenizacja sztuki Moliera. Opracowaniem, układem tekstu i reżyserią zajął się aktor Teatru Ludowego, Jarosław Szwec. Opieką dydaktyczną mgr  Krzysztofa Strug-Urbanek.

Wszystkim spektakl bardzo się podobał. Po reakcji widzów można wnioskować, że dobrze się bawili, śledząc zabawne peryferie bohatera. Pan Jaurdan pragnie zostać współczesnym celebrytą i wydaje mu się, że za pieniądze może tego dokonać. Naiwnie wierzy, że osoby, które skupia wokół siebie, to ludzie światowi, a ich wiedza zapewni mu spełnienie marzeń. Nic bardziej mylnego, wszyscy wykorzystują naiwność pana Jaurdan i bawią się jego kosztem.

Młodzi aktorzy, doskonale poradzili sobie z niełatwym przecież językiem Moliera. Z wielkim zaangażowaniem, potrafili przekazać widzom treść sztuki. Włożyli w swoje kreacje wiele pozytywnych emocji i serca. Całości dopełniały kostiumy z epoki oraz muzyka i układ choreograficzny. Wszystko to sprawiło, że na naszych oczach, ożywa atmosfera barokowego świata.

Spektakl był też okazją do refleksji na temat ludzkiej natury. Pokazał, że nasza nieustanna gonitwa i wciąż niezaspokojone pragnienia odbierają nam w istocie to, co najważniejsze w życiu. Czasami warto zobaczyć siebie w krzywym zwierciadle.