W dniach 15-18 kwietnia 2016 wyjechaliśmy byłego obozu koncentracyjnego Ravensbrűck , który się znajduję w Niemczech, tuż niedaleko od miasteczka Fürstenberg.

Wyjazd została zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i związany był z projektem pod tytułem „O tym nie można zapomnieć, spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Mieliśmy okazję zwiedzić były obóz, gdzie nasza opiekunka Pani mgr Agata Stankiewicz przeprowadziła żywą lekcję historii i opowiedziała dużo na temat Ravensbrűck. Również jednym z najciekawszych wydarzeń było spotkanie z byłymi więźniarkami, z którymi mogliśmy swobodnie rozmawiać i zadawać pytania. Było to niesamowicie emocjonujące i intrygujące słuchać historii pań, które przeszły przez piekło, lecz ten fakt nie pozbawił je radości życia! Byłe więźniarki są bardzo pozytywnie nastawione do młodzieży i pragną nas nauczyć jednej ważnej rzeczy, aby nigdy nie doprowadzić do wojny, ponieważ jest to najstraszniejsze co może przytrafić się człowiekowi.

Ten projekt pokazał dlaczego nie wolno zapominać o takich wydarzeniach, jak ważna jest tolerancja i otwartość. Uważam, że  powinniśmy przekazywać to następnym pokoleniom, aby historia się nie powtórzyła!  
Wiktoria Drapata kl. II A